אמיל והבלשים

אמיל והבלשים

מאת: אריך קסטנר
איורים: ולטר טריאר
תרגום: מיכאל דק
הוצאה לאור: אחיאסף
שנת ההוצאה: 1999
מספר העמודים: 152
דפוס: גדול, מנוקד. 
מבנה: הספר בנוי כתעלומה בלשית המובילה עד לפתרון. יש בו דמויות רבות.
שפה וסגנון: התרגום קולח.


  אמיל טישביין הוא הילד הבלש הראשון בספרות, וספר זה הוא הספר הבלשי הראשון שנכתב לילדים. אמיל נוסע לבדו ברכבת כדי לבקר אצל סבתו ובת דודתו שגרות בברלין. בדרך נגנב ממנו כספו. מאותו רגע אמיל נחוש מאוד בדעתו להשיב את האבֵדה. הוא חושד בנוסע מבוגר שישב איתו בקרון הרכבת, ורוקם תכנית כדי ללכוד את הפושע. עוזרים לו בתכנית הנועזת חבורת נערים ובת דודתו, פוני.


  פרט לעובדה שהספר מרתק ומותח כיאה לספר בלשי, הוא מצטיין, כספריו האחרים של קסטנר, בדמויות הספרותיות שלו. לדוגמה, שלא כצפוי, אמיל אינו נער שכוחו בשריריו או בחשיבה מפותלת. הוא ילד טוב, מסור לאמא ובעל חוש צדק מפותח.

  אריך קסטנר (1974-1899) נולד בדרזדן שבגרמניה. בצעירותו היה מורה, אך כבר בגיל 20 החל לפרסם שירים שכתב. הספר הראשון שכתב לילדים היה "אמיל והבלשים", וזהו ספר הילדים הבלשי הראשון שנכתב. בעקבות ההצלחה שנחל ספר זה הפך אריך קסטנר לסופר ילדים פופולרי וכתב 16 ספרים נוספים שנועדו לקהל צעיר. במקביל, כתב קסטנר רומנים, ומערכונים סאטיריים למבוגרים. עם עליית היטלר לשלטון בגרמניה הוחרמו ספריו של קסטנר והועלו על המוקד, אולם קסטנר עצמו נשאר בגרמניה בשנות המלחמה. אחריה המשיך בפעילותו הספרותית והעיתונאית למבוגרים ולילדים. אריך קסטנר, שנחשב לאחד מגדולי הסופרים לילדים היה רווק, ולא היו לו ילדים משלו. ספריו תורגמו לשפות רבות וחלקם עובד לתיאטרון ולקולנוע. לפני כמה עשרות שנים תורגמו ספריו לעברית, ומאז היה לאחד הסופרים הנקראים ביותר בישראל. בשנים האחרונות זוכים ספריו לתרגומים מחודשים ומשובחים לעברית בידיו האוהבות והאמונות של מיכאל דק. אריך קסטנר זכה בזמנו בפרסים ספרותיים רבים, ביניהם הפרס הבינלאומי והיוקרתי לספרות ילדים על שם הנס כריסטיאן אנדרסן.

   פצפונת ואנטון, שלושים וחמישה במאי, הכתה המעופפת, אורה הכפולה, האיש הקטן והעלמה הקטנה, עצרת החיות, אמיל ושלושת התאומים, האיש הקטן, אריך קסטנר מספר (טיל אולנשפיגל, הרפתקאות הברון מינכהאוזן, עלילות דון קישוט, חכמי שילדה, מסעות גוליבר), הטלפון המכושף וספורים נוספים, החתול במגפים, כאשר הייתי נער קטן.

הדפס פריט


מאגר זה מיועד לשימוש פרטי ולימודי בלבד.
אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך המאגר, ללא הסכמה מראש ובכתב של בעלי זכויות היוצרים השונים, המצויינים במידע הניתן לגבי כל פריט.
אתר מטח עזרה בחיפוש