קלקידן

קלקידן

מאת: דורית אורגד
הוצאה לאור: הקיבוץ המאוחד וספריית הפועלים
שנת ההוצאה: 2006
מספר העמודים: 232
דפוס: בינוני, לא מנוקד. 
מבנה: העלילה פשוטה. הפרקים קצרים.
שפה וסגנון: השפה עדכנית וקולחת. הסיפור כתוב בגוף ראשון.


  חייו של קלקידן, נער צעיר שעלה מאתיופיה, אינם קלים. בדרך לישראל נפטרה אימו ממחלה שנדבקה ממנה בשעה שטיפלה בחולים אחרים. אביו מסתבך בחובות בגלל נוכל שהונה אותו, ונשלח לבית סוהר. אחיו הצעיר נלקח למשפחה אומנה שמתעללת בו ואחותו נשלחת לפנימייה וסובלת שם. למזלו של קלקידן בן ה-14, הוא מוזמן להתגורר בביתו של ניסים, חברו הטוב. אך קלקידן, שמשמעות שמו "הבטחה גדולה", לא נשאר שם לאורך זמן. הוא חש חובה עמוקה כלפי אביו שחלה בינתיים, וכלפי לאחיו.
למרות המצב הקשה קלקידן אינו מוותר ואינו מתייאש. בשעה שבני גילו עוברים בנחת ממסך המחשב למסך הטלוויזיה הוא משקיע בלימודים, בהם הוא מצטיין, ובעבודות שונות שיאפשרו לו לקיים את עצמו ולחסוך כסף. כל העת הוא צריך גם להתמודד עם ציפיות הסובבים אותו ועם מאבק מתיש ברשויות הרווחה.
מסייעת לקלקידן העובדה שיש לו קול ערב, אותו ירש מסבו שנשאר באתיופיה. קלקידן זוכה ליחס מיוחד ומוזמן להופיע באירועים שונים. אך הוא אינו אוהב את הבמה ואת אור הזרקורים. ההופעות והחזרות מכבידות עליו, והוא ממשיך להופיע רק משום שהוא מאמין שהכסף שיקבל בתמורה יעזור לו להגשים את מטרותיו.
כיצד יעמוד קלקידן במטלות הקשות הניצבות בפניו? האם יצליח לאחד את משפחתו? והאם יצליח להגשים את חלומו ולפגוש את סבא ישעיהו שנשאר באתיופיה?

  הספר מבוסס על שיחות של הסופרת דורית אורגד עם נער בשם קלקידן, אותו פגשה בבית הספר התיכון בו למד. סגנית המנהלת סיפרה לה על נער מיוחד זה שהיה לתלמיד מצטיין ואהוד מאוד למרות קשיים שעימם התמודד. סיפור חייו נתן השראה לספר מרגש זה, שפותח צוהר נוסף של אורגד לחייהם של יוצאי העדה האתיופית בישראל. קדמו לו ספריה "שבועת האדרה" ו"יום החרגול וימים אחרים". (קישורים בהמשך).

  הסופרת דורית אורגד נולדה בגרמניה ומגיל שנתיים חיה בישראל. היא עבדה עם חבורות נוער, בהוראה ובעיתונאות וכן השלימה תואר שני ושלישי בפילוסופיה יהודית. עם קבלת הדוקטוראט לימדה במוסדות להשכלה גבוהה ופרסמה ספרים בנושאי יהדות. דורית אורגד היא סופרת פורייה מאוד וכתבה ספרים רבים לילדים ולנוער. רבים מספריה עוסקים בנושאים חברתיים הנוגעים גם לתולדות עם ישראל ומבוססים על עבודת מחקר המקדימה את הכתיבה. חלק מספריה תורגם לשפות זרות. כתיבתה של דורית ארוגד זכתה אותה בפרסים ספרותיים חשובים: פרס היצירה מטעם ראש הממשלה, פרס הדסה וקרן חיפה, פרס למדן, פרס זאב, פרס אשמן ועוד. בשנת 2005 זכתה בתואר "כלת האור", תואר שאותו מעניקה ההסתדרות הציונית בישראל לסופרים ואנשי רוח התורמים לקהילתם.

 

   מה שהיה פעם תיק סגור, ידידות במבחן, עמליה וג'ו, בשעת מבחן, שבועת האדרה, יום החרגול וימים אחרים, אורחת לשנה אחת, פרידה אחרונה מקורדובה

הדפס פריט


מאגר זה מיועד לשימוש פרטי ולימודי בלבד.
אין להפיץ, להעתיק, לשדר או לפרסם חומר כלשהו מתוך המאגר, ללא הסכמה מראש ובכתב של בעלי זכויות היוצרים השונים, המצויינים במידע הניתן לגבי כל פריט.
אתר מטח עזרה בחיפוש